Loading...

Własny sklep internetowy czy Allegro? Czy koniecznie trzeba wybierać?

gru 20, 2023

W dzisiejszych czasach sprzedaż w Internecie staje nie tyle wyróżnikiem, co koniecznością dla przedsiębiorców, którzy chcą skutecznie przyciągać i utrzymywać swoich klientów. Założenie sklepu internetowego jest jednym z oczywistych rozwiązań. Jednocześnie rynek marketplace, czy platform aukcyjnych, nadal przyciąga przedsiębiorców. Warto przyjrzeć się różnicom między nimi, aby podjąć świadomą decyzję, którą ścieżkę wybrać. Być może uda się je nawet połączyć?

Koszty uruchomienia i utrzymania sklepu internetowego

Posiadanie własnego sklepu internetowego wiąże się z kosztami technicznymi, takimi jak hosting, aktualizacje, i ewentualnie opłaty za oprogramowanie. Daje to większą kontrolę nad funkcjonalnością i wyglądem sklepu, jednak wymaga pewnej wiedzy technicznej.

O ile sam system faktycznie może być darmowy (np. WooCommerce ), to domena oraz hosting, na którym będziesz w stanie utrzymać swój sklep mogą kosztować od 80 do 300 zł zależnie od usługodawcy. Dodatkowo, o ile nie poświęcisz własnego czasu na wdrożenie, utrzymanie i aktualizację sklepu internetowego, będzie Ci potrzebna pomoc Twojego działu IT lub zewnętrzny specjalista.

Czy to będzie koszt 5 tys. jednorazowo, czy 5 tys. miesięcznie? To zależy od wielkości sklepu i tego komu zlecisz opiekę. Nie zapominaj też, że założenie sklepu firmowego zajmuje relatywnie dużo czasu.

Marketplace oferują dla odmiany prostszą platformę na której możesz rozpocząć sprzedaż niemal od ręki, często z dużo niższymi kosztami startowymi, ale za to większą zależnością od zewnętrznego operatora. Najniższe pakiety profesjonalne to opłaty rzędu 49 (abonament Allegro) - 165zł (Plan Profesjonalny Amazon) /mc. W ramach tej opłaty otrzymujesz hosting, adres sklepu w ramach domeny, aktualizacje i wsparcie techniczne, a często także dodatkowe funkcjonalności.

Taki sklep nie jest jednak Twoją własnością - jeśli platforma upadnie lub zmieni regulaminy, to Ty musisz się dostosować do sytuacji lub stracić sklep - to jedna z największych wad Allegro i innych marketplace.

Prowizje i opłaty

Nie każdy ma świadomość, że sprzedając na marketplace należy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Prowizja Allegro to, zależenie od kategorii, od 3 do 15% wartości sprzedaży. Nie są to może wygórowane wartości (dla porównania Amazon potrafi nałożyć 45% prowizji od sprzedaży akcesoriów do urządzeń Amazon, chociaż pozostałe stawki wahają się między 8 a 15%), jednak mogą znacząco wpłynąć na marżę i rentowność sprzedaży.

Także udział w akcjach promocyjnych takich jak Allegro Smart czy Fulfilment by Amazon nie pozostaje bez wpływu na budżet sklepu internetowego.

Kupując system na własność lub korzystając z oprogramowania open source nie musisz martwić się o prowizje od sprzedaży, opłaty manipulacyjne czy inne ukryte koszty Nie jest jednak tak, że prowadząc własny sklep nie ponosisz dodatkowych kosztów. Zarówno bramki płatnicze jak i firmy kurierskie mogą pobierać opłaty za integracje z ich systemami czy obsługę transakcji.

Niezależnie od tego jaką ścieżkę wybierasz możesz też potrzebować dodatkowych usług takich jak CRM czy... reklama.

Zasięgi, reklama i rozpoznawalność marki.

Platformy sprzedażowe posiadają bardzo duże zasięgi przez samą swoją wielkość i budżety, jakie mogą przeznaczyć na promocję. Same serwisy nie reklamują też konkretnych towarów czy sprzedawców ale ewentualnie kategorie lub siebie - w celu ściągnięcia jak największego ruchu. Poprzez unifikację ułatwiają klientom wybór najatrakcyjniejszej oferty, ale jednocześnie utrudniają sprzedawcom zaprezentowanie własnej marki. Promocja swojego produktu czy sklepu w takim środowisku to z jednej strony konkurencja z setkami sprzedawców oferujących ten sam towar, często w tej samej cenie, a z drugiej możliwość dotarcia do tysięcy potencjalnych odbiorców.

W przypadku własnego sklepu konieczne jest samodzielne budowanie widoczności, ale strategie marketingowe mogą być bardziej dostosowane do charakteru Twojej firmy i precyzyjnie skierowane do Twoich odbiorców. Z dobrze rozpoznaną niszę rynkową masz większe szanse na trafienie do zainteresowanych osób niż moloch oferujący wszystko wszystkim. Marketing internetowy oraz ten offline, prowadzony samodzielnie w przemyślany sposób, może przynieść lepsze rezultaty niż poleganie na masie użytkowników wielkich portali. W razie potrzeby możesz także poszukać pomocy w agencji marketingowej.

Sklep internetowy vs Allegro. Co wybrać?

Wybór między własnym sklepem internetowym a platformą taką jak Allegro zależy od potrzeb i priorytetów biznesowych. Każda opcja ma swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie rozważyć różne czynniki, takie jak koszty, kontrola nad sklepem, zasięg czy budowanie marki, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego biznesu. Podsumujmy więc:

 

Zalety własnego sklepu:

  • pełna kontrola nad sklepem
  • rozwiązanie prestiżowe
  • skierowany na konkretną grupę odbiorców
  • brak prowizji

Zalety marketplace:

  • niskie koszty uruchomienia sprzedaży
  • dostęp do dużej liczby potencjalnych klientów
  • obsługa techniczna po stronie usługodawcy

Wady własnego sklepu:

  • możliwe wysokie koszty uruchomienia
  • obsługa techniczna po Twojej stronie
  • trudniejsza promocja na starcie

Wady marketplace:

  • pełna zależność od usługodawcy
  • marże i perspektywicznie duże koszty utrzymania
  • duża konkurencja

 

O ile platformy sprzedażowe mogą być dobrym pomysłem na początkujące sklepy internetowe to bardziej zaawansowani sprzedawcy i silne marki zdecydowanie kierować się będą w stronę własnych sklepów internetowych. Nie jest jednak tak, że koniecznie musisz decydować się wyłącznie na jedno rozwiązanie.

 

Comarch e-Sklep - własny sklep internetowy w integracji z Allegro.

Jeśli nie możesz, lub nie chcesz, się zdecydować na jedne kanał sprzedaży, może Cię zainteresować Comarch e-Sklep. Działa w modelu abonamentowym, a najtańszy pakiet razem z systemem ERP i prostym zarządzaniem magazynem to już 95zł/mc netto. System pozwala zarówno na uruchomienie sklepu internetowego na hostingu Comarch we własnej domenie (lub domenie podstawowej .comarch-esklep.pl) jak i zintegrowanie go z Allego oraz innymi platformami sprzedażowymi - wszystkimi kanałami sprzedaży zarządzasz w jednym miejscu. Comarch nie pobiera prowizji od sprzedaży ani przez sklep, ani na ich autorskim marketplace wszystko.pl, a jednocześnie udostępnia wiele możliwości integracji i rozwoju sklepu internetowego (płatności, kurierzy, ułatwienia SEO i narzędzia marketingowe.

Comarch e-Sklep możesz uruchomić samodzielnie lub zlecić na przykład nam - sugerujemy tą opcję szczególnie, gdy masz rozbudowaną bazę produktów, system Comarch ERP do podłączenia lub planujesz stworzenie indywidualnego szablonu, różniącego się od tych stworzonych w darmowym kreatorze wyglądu.

Jeśli zaciekawiło Cię to rozwiązanie - zapraszamy do kontaktu.

Zapytaj o wdrożenie Comarch e-Sklep


Podziel się:

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego i spersonalizowanego działania. Szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób używane są pliki cookies, a także w jaki sposób można je zablokować lub usunąć, znajdziesz w polityce prywatności.

Góra